زبان طراحی سایت

در زبان طراحی سایت ، توسعه وب سایت دارای دو رویکرد کلی تحت عناوین طراحی وب و برنامه نویسی وب است. که هر یک دارای زبان های متعددی است که می توان برای ساخت یک وب سایت ار آنها استفاده کرد.

زبان Html :

این زبان در سال 1989 توسط فردی به نام “تیم برنز لی” خالق وب برای انتشار داده ها معرفی شد. ساختار و پیکره بندی یک صفحه اینترنتی برپایه عناصر html است که این عناصر در نزد توسعه دهندگان وب همان تگ ها هستند. کلیه اطلاعاتی که قرار است برای کاربر نمایش داده شود باید در بین این تگ ها قرار گیرد.

در واقع می توان گفت html یک زبان برنامه نویسی نیست. بلکه زبانی برای نشانه گذاری عناصر صفحات است. در حال حاضر آخرین نسخه این زبان نسل پنجم آن است که در سال 2008 معرفی شد. ولی هنوز به تایید کنسرسیوم جهانی وب نرسیده و توسعه آن هم هنوز نهایی نشده است.

زبان Css :

شیوه نامه آبشاری توسط تیمی از کنسرسیوم جهانی وب با رهبری دو تن از افراد با نام های “برت باس” و “هیکن لای” آغاز به کار کرد. به طوریکه اولین نسخه آن در سال 1960 منتشر شد و قادر بود تغییراتی رابرروی فونت های صفحات و رنگ آن ها و همچنین رنگ پس زمینه ایجاد کند.

در واقع باید گفت این شیوه نامه آبشاری که درسال 1980 باهدف منسجم کردن اطلاعات اسناد وب توسعه داده شد ، زبانی برای شکل دادن و آرایش عناصر مختلف صفحات وب است.

سپس نسخه دوم css در سال 1998 منتشر شد و درحال حاضر آخرین نسخه آن همچنان درحال توسعه است. html و css را می توان دو یار جدانشدنی ازهم نامید. زیرا مکمل یکدیگر هستند. به طور معمول هر وب سایتی حداقل دارای یک فایل شیوه نامه استایل است .

زبان Javascript :

پویایی صفحات یا به نوعی رویدادهایی که در صفحات به وجود می آیند بر پایه ی این زبان طراحی سایت است. زبان جاوا اسکریپت توسط برند ایچ در پروژه مرورگر نت اسکیپ توسعه پیدا کرد و برای اولین بار در نسخه بتای نت اسکیپ 2 عرضه شد. زبان جاوا اسکریپ در ابتدا تحت عنوان لایو اسکریپ معرفی شد. و بعدها به جاوا اسکریپت تغییر نام یافت.

زبان Php :

واژه php برگرفته از hypertext preprocessor می باشد که یک زبان منبع باز و قابل توسعه می باشد. و در سال 1994 به وسیله ی فردی به نام “راموس لردوف” کانادایی به وجود آمد . برنامه های نوشته شده با جاوا اسکریپت ، تحت لینوکس اجرا می شود .

شیده رمضانخانی ( مطالب : 18 نوشته )