درگاه پرداخت بانکی سایت

ضرورت درگاه های پرداخت آنلاین

در مقاله درگاه بانک سایت می خواهیم به مبحثی که باعث شده که روز به روز تعداد سایت ها اضافه شود، بپردازیم. اولین دلیل، دسترسی گسترده به فناوری و اینترنت با سرعت مناسب در هر جای دنیا است. هزینه ساخت سایت کم تر از گذشته شده است.

فرایند آن کوتاه تر و راحت تر است. و به دلیل تنوع و کیفیت قالب های آماده سایت ، نیاز کمتری به برنامه نویسان وجود دارد.  در سمت دیگر، مسائل و شرایط اقتصادی و تغییر در سبک تجارت هاست. افراد به فکر بازارهای بزرگ تر و معرفی بهتر خودشان هستند.

درست است که داشتن سایت در این زمینه کمک می کند، اما در نهایت بیشتر این فعالیت ها با هدف کسب درآمد است. و بهترین راه حل، دوری از فرایندهای سنتی جابجایی و نقل و انتقال پول است. به این دلیل افراد به دنبال درگاه های پرداخت برای سایت هستند. بنابراین فرایند و مراحل دریافت درگاه بانکی را بررسی خواهیم کرد.

سایت ها از هر نوعی که باشند، در بخش هایی، نیاز به درگاه بانکی خواهند داشت. البته که نیاز فروشگاه های آنلاین، در گرفتن درگاه بانکی واضح تر است؛ اما سایت های دیگری مثل شرکتی، خیریه و … که ساختار ووکامرسی هم ندارند، بعضا نیاز به درگاه بانکی برای فرایند هایی مثل دریافت حق عضویت، ثبت نام کارگاه و همایش و … خواهند داشت.

تفاوت های درگاه پرداخت مستقیم و واسط

 • برای درگاه های پرداخت مستقیم حتما باید اینماد (e نماد) داشته باشید. اما برای درگاه واسط اجباری نیست.
 • درگاه های مستقیم به صورت اختصاصی روی سایت فعال می شود و نام و آرم شما روی صفحه پرداخت نشان داده می شود. اما اگر درگاه واسط داشته باشید باید یا جداگانه هزینه بپردازید یا کارمزد بالاتری پرداخت کنید تا امکان استفاده مستقیم وجود داشته باشد.
 • با درگاه مستقیم،هیچ کارمزدی هنگام پرداخت از شما کم نخواهد شد. اما در درگاه های واسط، کامزدی متناسب با خدمات از شما کم خواهد شد.
 • تسویه حساب ها در درگاه های مستقیم پایا است. یعنی مستقیم به حساب شما وایز می شوند. اما در درگاه های واسط باید مبلغ به حد نصابی برسد تا بتوانید تسویه داشته باشید.
 • در درگاه های بانکی واسط اگر نیاز به پرداخت کارت به کارت باشد، مبلغ 500 تومان کم خواهد شد.

درگاه پرداخت بانکی مستقیم

برای فعال کردن درگاه های پرداخت مستقیم روی سایت نیازی به مراجعه حضوری به بانک نیست و تمامی مراحل را به صورت آنلاین است. هر بانک، واگذاری درگاه خودش را به شرکتی داده که زیر نظر همان بانک فعالیت می کند. به عنوان مثال، برای گرفتن درگاه پرداخت بانک ملت ، باید فرم آنلاینی که شرکت به پرداخت ملت برای این کار در نظر گرفته پر کنید. بقیه بانک ها هم به همین منوال عمل می کنند. پیش از آنکه اقدام به دریافت درگاه پرداخت آنلاین کنید، دو نکته را لازم است بدانید.

 مطمئن شوید برای درگاه مد نظرتان حساب از همان بانک داشته باشید. البته این نکته یک تبصره دارد. برخی از بانک ها اجباری برای این مسئله ندارند. مثلا درگاه بانک سامان را می توانید بدون داشتن حساب از این بانک دریافت کنید. اما برای گرفتن درگاه بانک ملت حتما باید حساب داشته باشید.

درگاه پرداخت بانکی واسط

دسته دوم از درگاه های پرداخت، به صورت واسطه عمل می کنند و با دریافت پورسانتی، نقل انتقالات پول را برای شما انجام می دهند. بدون آنکه به اینماد نیازی داشته باشید می توانید آنها را روی سایت فعال کنید. قبل از بررسی مراحل دریافت، بهتر است نگاهی به چگونگی کارکرد این درگاه ها داشته باشیم.

این شرکت ها درگاه های چندین بانک را در اختیار دارند. هزینه های حاصل از سایت شما به حساب آنها ریخته شده و بعد از رسیدن به حد نصاب می توانید درخواست تسویه بزنید. و پول به حسابتان واریز خواهد شد. این نوع درگاه ها، در ابتدای شروع به کار یک سایت بسیار مفید هستند و می توانید تا ثبت اینماد از آنها براحتی استفاده کنید.

 • وارد سایت مورد نظرتان شوید و ثبت نام کنید.
 • برای احراز هویت اسکن کارت ملی و اسکن شناسنامه را وارد کنید.
 • تأیید اطلاعات هویتی
 • آدرس سایت را برای دریافت درگاه، ثبت کنید.
 • تأیید دامنه از سمت شرکت درگاه واسط بانکی
 • دریافت API مورد نظر
 • اعلام شماره کارت، شماره حساب، شماره شبا و… برای حساب مقصد(به منظور واریز وجه به حساب شما که پس از رسیدن به حد نصاب انجام می شود.)
شیده رمضانخانی ( مطالب : 18 نوشته )